Krásnohorská jaskyna


Trasa Vstupný poriadok Kvapeľ Cenník Kontakt

Podmienky návštevy Krásnohorskej jaskyne počas koronakrízy.

 

Krásnohorská jaskyňa bude od 16. 6. 2020 znova otvorená pre verejnosť. Vzhľadom na nutnosť dodržiavať hygienické podmienky v súvislosti s koronakrízou bude prevádzka prebiehať iba v obmedzenom režime. Pôvodný spôsob prehliadky je na dnešné pandmenické okolnosti príliš kontaktný. Návštevníkom sme zapožičiavali kompletnú jaskyniarsku výstroj. Vystrojovali sme sa v malom altánku pred jaskyňou.  V jaskyni sme mnohým (deťom, starším ľuďom...) intenzívne pomáhali. S niektorými sme dokonca jaskyňou prechádzali za ruku. V jaskyni sme robili výklad na viacerých miestach, kde ľudia stáli natesnaní vedľa seba. Väčšinu z toho dnes robiť nemôžeme. Napriek tomu vám chceme aj v tejto komplikovanej situácii jaskyňu bezpečným spôsobom ukázať. S podrobnosťami, ako to celé bude prebiehať, vás oboznámime pred odchodom z penziónu Jozefína do jaskyne.

Tu popíšem iba to, ako máte prísť pripravení vy, aby sme vás mohli do jaskyne zobrať.

-        V jaskyni je 9°C, primerane tomu sa treba obliecť. Je veľmi pravdepodobné, že sa v jaskyni  zablatíte. Niektorí menej pohybliví aj dosť. Preto si prineste so sebou vlastné oblečenie, ktoré sa môže zablatiť. Najlepšie sú dlhé pracovné nohavice a teplá bunda, ktoré si oblečiete pred vstupom do jaskyne. Kombinézu požičiame len v najnutnejšom prípade za poplatok  2 EUR.

-        Vhodná je pevná obuv s mäkkou nešmykľavou podrážkou. Čižmy z hygienických dôvodov nepožičiavame. Najvhodnejšie sú vodeodolné tenisky s členitým dezénom.

-        V jaskyni sa chytáme lanových zábradlí a premostení. Každý návštevník si musí pred vstupom do jaskyne navliecť pevné rukavice a nasadiť rúško. Vhodné sú pogumované záhradnícke rukavice.

-        Do jaskyne zatiaľ berieme iba návštevníkov zo Slovenska, ktorí nejavia žiadne príznaky respiračného ochorenia. Deti od 8 do 15 rokov iba v sprievode rodičov. Návštevu jaskyne by mali zvážiť ľudia nad 60 rokov a tiež ľudia s nadváhou a zníženou pohyblivosťou. Prechod jaskyňou je pomerne náročný a nie všetci ho zvládajú.

Návštevníci jaskyne prichádzajú do areálu penziónu Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke. V žiadnom prípade nechoďte priamo ku jaskyni. Do kancelárie správcu jaskyne vstupujú po jednom s nasadeným rúškom a vydezinfikovanými rukami. Tu sa zaregistrujú a zaplatia vstupné. Platiť je možné iba v hotovosti. Počas krízy rušíme všetky zľavy. Vstupné je 10 EUR na osobu. Ku jaskyni sa presúvame pešo po náučnom chodníku (1300 m). V prípade nepriaznivého počasia si zoberte dáždnik, alebo plášť.

Vstupný poriadok

Počas prevádzky v obmedzenom režime organizujeme jeden vstup denne o 10. hodine pre minimálne 4 a maximálne 10 osôb. Jaskyňa je otvorená aj v pondelok. Návšteva jaskyne trvá približne 3  hodiny. Vstup do jaskyne je potrebné predom zarezervovať najlepšie mailom na: stankov@ke.psg.sk  alebo telefonicky na čísle : 0905412048.

Vstupný poriadok sa v závislosti od pandemickej situácie môže operatívne zmeniť.

Viac informácii o jaskyni môžete nájsť aj na staršej verzii stránok.